singer154_Universal-Images_GettyImages-morphine-PS Universal Images Group/Getty Images

Vězni bolesti

PRINCETON – Egyptský soud minulý měsíc odsoudil 33letou anglickou prodavačku Lauru Plummerovou na tři roky do vězení za pašování 320 dávek tramadolu do země. Tramadol je opioid dostupný v Británii jako lék k tlumení bolesti. V Egyptě, kde se široce zneužívá, je zakázán. Plummerová uvedla, že lék vezla svému egyptskému partnerovi, který trpí chronickou bolestí, a že nevěděla, že porušuje egyptský zákon.

Britská média zaplavily soucitné reportáže o Plummerové tíživém osudu, navzdory tomu, že převážela víc, než kolik může britský lékař předepsat. Ať už se to však má se spravedlivostí a nespravedlivostí Plummerové viny a trestu jakkoli, případ vrhá světlo na téma s mnohem širšími důsledky.

Komise časopisu Lancet pro paliativní péči a tlumení bolesti vydala loni v říjnu působivou zprávu o 64 stranách, ve které tvrdí, že zmírňování bolesti je „globálním imperativem zdravotnictví a spravedlnosti“. Komise s takovým tvrzením nepřichází první, ale její zpráva shrnuje velké množství důkazů, které dokládají závažnost problému. Rok co rok umírá 25,5 milionu lidí v bolestech, neboť jim schází morfin či podobně silný lék proti bolesti. Ze 40 milionů lidí, kteří vyžadují paliativní péči, ji získá pouhých 14 %.

https://prosyn.org/SfwYQPRcs